Home Event Dates 2017 Results 2018  NACC Points
 
2019 Field Trial Results 
 

Click on the links below for Field Trial Results.

Spring Trials      Fall Trials

Click here to view past results.

DISCLAIMER: The results listed here are "unofficial." These results are reported by attendees and/or
field trial secretaries and are not reported directly from the AKC.  

Note to Field Trial Secretaries -Please Click Here to Read

Please email results to us at fieldcockers@yahoo.com 

Spring Trials: 

ECSCA - North Carolina - January 5 - 6, 2019
Wateree Spaniel Club - February 2 - 3, 2019
Stockton English Springer Spaniel Training Club - February, 7 - 8, 2019
ECSCA - Waller, TX - February 16 - 17, 2019
Southern California Sporting Spaniel Club - February 23 - 24, 2019
Northern Colorado English Springer Spaniel Club - March 7 - 8, 2019
ECSCA - Esmont, Virginia - March 9 - 10, 2019

Fall Trials: 



Canadian Field Trial Results 

 

tt




ECSCA - North Carolina
Saturday, Jan. 5, 2019
Open Stake
1st - Corazon Chyknell Tiptop Rose   O: A.R. Ginn  H:  Tom Ness
2nd - Fenloch Starling of Oahe    O: Geoge Tate  H: Tom Ness
3rd - Shogun's Skeeter Eater    O/H:  Joe DeMarkis
4th - Yuba I've Got Wings    O:  Mary Lou Dunn  H:  Ted McCue

Puppy Stake
1st - Flint Hill Arrow   O:  S. Tucker Johnson   H:  Ted McCue
2nd - Tater's Batman  O:  Mary Lou Dunn  H:  Ted McCue

Sunday, Jan. 6, 2019
Open Stake
1st - Shogun's Skeeter Eater  O/H:  Joe DeMarkis
2nd - Sandie  O:  Dan McDonough  H:  Joe DeMarkis
3rd - FC Whispering Jesse of Terrybrook  O/H:  Walt Leytham
4th - Flint Hill Finch   O: S.Tucker Johnson  H:  Ted McCue

Puppy Stake
1st - Flint Hill Arrow   O:  S. Tucker Johnson   H:  Ted McCue
2nd - Tater's Batman  O:  Mary Lou Dunn  H:  Ted McCue


Wateree Spaniel Club
Saturday, February 2, 2019
Open Stake
1st - Stonewalker Eduardo SH  O: Kim and Bethann Wiley  H:  Kim Wiley
2nd - FC Talefeathers Pocotaglio Easter Sunday MHA  O/H:  Kim Parkman
3rd - Covey Flush Kermit's Surpise MH  O/H:  Alan Barnes
4th - Ryobi Jazzidancer  O: Wade Rosenberg  H: Jason Saunders
Guns Award - FC Moreven Brunie  O: John Storkerson  H: Ted McCue

Puppy Stake
1st - Carmelina of Stonewalker  O: Kim and Bethann Wiley  H: Kim Wiley
2nd -  Laurel Woods Hot Lil Pepper  O/H: Dave Barto
3rd - Ryglen Winston O: D. Raines Jordan  H: Jason Saunders
4th - Tater's Batman  O: Mary Lou Dunn H:  Ted McCue

Sunday, February 3, 2019
Open Stake
1st - Featherquest's Loves Me Loves Me Not  O/H: Roxane Poray
2nd - FC Whispering Jesse of Terrybrook  O/H:  Walt Leytham
3rd - FC Talefeathers Pocotaglio Easter Sunday MHA  O/H:  Kim Parkman
4th - Flint Hill Finch   O: S.Tucker Johnson  H:  Ted McCue
Guns - Featherquest's Loves Me Loves Me Not  O/H: Roxane Poray

Puppy Stake
1st - Carmelina of Stonewalker  O:Kim and Bethann Wiley  H:  Kim Wiley
2nd - Flint Hill Arrow  O: S. Tucker Johnson  H: Ted McCue
3rd - Tater's Batman  O: Mary Lou Dunn H:  Ted McCue


Stockton English Springer Spaniel Training Club
2/7/2019 Open All-Age Stake
1st - FC Quailmoor Quilt- (Pin)  O/H:  Tawney Crawford
2nd - FC AFC Yankee Creek Island Espresso CDX CGC MHA- (Joe)  O: Alfred Defalco  H: Barbara Defalco
3rd - Yuba Treasure Crown Jewel- (Jewel)  O/H:  Roy Harris
4th - FC Yuba Diamond Sweet Contessa SH- (Tess)  O/H:  Roy Harris

2/7/19    Puppy   
1st - Kirby Mtn A Midsummer Night's Dream- (Puck)  O:  Jackie Juniker-Pitts  H:  Mark Pitts
2nd - Blue Chip Mylo Wiggles- (Mylo)  O/H:  Michael Ryder
3rd - Yankee Creek's Absolute Patience- (Cato)  O: Alfred Defalco  H: Barbara Defalco

2/8/19    Open All-Age
1st - Coco V- (Coco)  O/H:  Dan Delany
2nd = FC Yuba Diamond Sweet Contessa SH- (Tess)  O/H:  Roy Harris
3rd - FC Warrener’s Common Nighthawk MHA- (Ty) O: Ron and Donna Hall  H:  Ron Hall
4th - Absolute's Special Blend WDX JH- (Java)  O:  Jackie Lovette and Stacy Brown  H: Jackie Lovette


English Cocker Spaniel Club of America - Waller, TX
Saturday, February 16, 2019
Open Stake
1st - FC Dakota's Lake Tapps Sun MH  O/H:  Scott Mason
2nd - Ryobi Jazzidancer O:  Wade Rosenburg H:  Jason Saunders
3rd - FC Fallen Wing's Hillcountry Hopper SH O: Kim and Bethann Wiley  H: Kim Wiley
4th - FC Stonewalker Sumac Samantha SH  O: Kim and Bethann Wiley  H: Kim Wiley
Guns Award - FC Fallen Wing's Hillcountry Hopper SH "Hopper"  H: Kim Wiley

Amateur Stake
1st - FC Dakota's Lake Tapps Sun MH  O/H:  Scott Mason
2nd - FC AFC Chyknell Tilly of Simmwood O/H: A. R. Ginn
3rd - FC AFC Stonewalker Cedric SH  O: Kim and Bethann Wiley  H: Bethann Wiley
4th - Absolute's Tricky Dilemma SH  O/H:  Russ Pool
Guns Award - FC AFC Chyknell Tilly of Simmwood H: A. R. Ginn

Sunday, February 17, 2019
Open Stake
1st - Natalie of Oahe  O: Buzz Benson  H: Tom Ness
2nd - Oahe's Elfin Magic  O/H:  Tim Brosz
3rd - FC Fallen Wing's Hillcountry Hopper SH  O: Kim and Bethann Wiley  H: Kim Wiley
4th - Ryobi Jazzidancer  O: Wade Rosenburg  H: Jason Saunders
Guns Award - FC Stonewalker Sumac Samantha SH "Sami"  H: Kim Wiley

Amateur Stake
1st - Trochery Sweet Stiles  O: Tom Ness  H: A.R. Ginn
2nd - FC AFC Chyknell Tilly of Simmwood  O/H:  A.R. Ginn
3rd - Countryways Gold MH WDX CD RA CA BCAT CGC DN TKN  O/H:  Robyn Baumann
4th - FC AFC Corazon Chyknell Whisk Nicky  O/H: Steve Collins
Guns Award - Countryways Gold MH WDX CD RA CA BCAT CGC DN TKN  - H:  Robyn Baumann


Southern California Sporting Spaniel Club
Cocker Open Trial

Saturday Feb. 23 2019
1st - Tully  H:  Paul McGagh
2nd - Hazel  H: Dave Williams
3rd - Patsy  H:  Olivia Steel-Mortimer
4th -  Kase  H:  Ron Hall 

Southern California Sporting Spaniel Club
Cocker Open Trial

February 24, 2019  Sunday
1st  PUN  H: Paul Mcgagh
2nd  Dash  H:  Olivia Steele-Mortimer
3rd  Sparks H:  Gary Riddle
4th  Sugar  H:  Paul Mcgagh


Northern Colorado Springer Spaniel Club

3/7/19    Open All-Age   
1st - Stonewalker Liza's Lucky Lenny- (Lenny)  O:  Mhari Peschel  H:Lynn Miller
2nd - Trochry Sweet Stiles- (Kenny)  O:  Tom Ness  H: Robin Putnam
3rd - FC Salem Farm's Lenny SH- (Lenny)  O:  Josh Blaisdell  H:  Morgan Haglin
4th - Metro's Blowing Smoke- (Smoke)  O/H:  Kevin Gadde

3/8/19    Open All-Age
1st - Fenloch Starling of Oahe- (Clare)  O:George Tate  H: Tom Ness
2nd - Juggernaut's Section 35 Regan- (Regan)  O: Tyler Mowder  H:  Ralph Mowder
3rd - Skalkaho Serendipity Sprig- (Sprig)  O:  Dominique Savoie  H: Robert Barlow
4th - Lachlan's Fearghus Flush JH- (Quinn)  O: Gwen and Brian Lappin  H:  Gwendolyn Lappin

ECSCA - Esmont, Virginia
Saturday, March 9, 2019
Open Stake
1st - FC Fallen Wings Hillcountry Hopper SH  "Hopper"  O:  Kim and Bethann Wiley  H:  Kim Wiley
2nd - Tirbracken's Bounce  SH  "Bounce"  O/H:  Sally Follansbee
3rd - Stonewalker Eduardo  "Eddie"  O:  Kim and Bethann Wiley  H: Kim Wiley
4th - FC Moreven Brunie  "Brunie"  O:  John Storkerson  H:  Ted McCue
Guns - Flint Hill Finch  O:  S. Tucker Johnson  H: Ted McCue

Amateur Stake
1st - FC Katahdin's Catch'er in the Rye  "Rye" O/H:  Terry Oliver
2nd - FC Whispering Jesse of Terrybrook "Jesse"  O/H:  Walt Leytham
3rd - Katahdin's East Branch Emily "Emily"  O/H:  Terry Oliver
4th - Fallen Wing's Blue Cotton  "Cotton"  O:  Mike and Rumi Schroeder  H:  Rumi Schroeder
Guns - Katahdin's East Branch Emily

Puppy Stake
1st - Carmelina of Stonewalker  "Carmen"  O: Kim and Bethann Wiley  H: Kim Wiley
2nd - Tirbracken's Flough House  "Polly"  O/H:  Cahir Lynch
3rd - Ryglen Winston  "Winston"  O:  D. Raines Jordan  H:  Jason Saunders

Sunday, March 10, 2019
Open Stake
1st - FC Fallen Wings Hillcountry Hopper SH  "Hopper"  O: Kim and Bethann Wiley  H: Kim Wiley
2nd - FC Tirbracken Tighe MH  "Tighe"  O/H:  Ruth Heston
3rd - Seskin Hill Ross the Boss  "Ross"  O/H:  Richard Whelan
4th - FC Whispering Jesse of Terrybrook  "Jesse"  O/H: Walt Leytham
Guns - FC Fallen Wings Hillcountry Hopper

Puppy Stake
1st - Lowcountry's Goose Creek Guthrie  "Gus"  O/H:  Jesse Abrams
2nd  - Carmelina of Stonewalker  "Carmen"  O: Kim and Bethann Wiley  H: Kim Wiley


Back to Top



   Archived Results

Back to Top

Copyright fieldcockers.com. All rights reserved.